My selection()

.

    2018 Program

    Find out all the 2018 Short Film Corner events!

     

     

    Screening
    Workshop
    Talk
    Happy Hour
    Rendez Vous
    Breakfast
    • 14 May 2018

      Workshop

      Pitch Training Session
      Pitch Training Session

      Led by:

      Ido Abram - EYE Film Institute

      Access type

      Registrations closed

      hour

      10am-1pm

      place

      Conference Corner

      Screening

      INCAA: Argentine Big Shorts
      INCAA: Argentine Big Shorts

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      11:30am-1:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Workshop

      Pitch Training Session
      Pitch Training Session

      Led by:

      Gavin Humphries - Quark Films / NOWNESS

      in collaboration with London Film Academy.

      Access type

      Registrations closed

      hour

      1:30pm-3pm

      place

      Conference Corner

      Screening

      Best Short Films from The 48 Hour Film Project
      Best Short Films from The 48 Hour Film Project

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      2pm-4pm

      place

      Palais I, level 4

      Rendez Vous

      Rendez-vous Francophones
      Rendez-vous Francophones

      This event is organized in collaboration with Sodec

      Olivier BerlemontOrigine Films

      Olivier Bilodeau  – Festival de Cinéma de la Ville de Québec

      Aurélie ChesnéFrance Télévisions

      Bérengère DastaracNOWAVE

      Pascale FaureCanal+

      Nicolas Girard-Deltruc Festival du Nouveau Cinéma Montréal

      Catherine Habib – VODmania

      Jean-Christophe LamontagneH264 Distribution

      Nathalie LebelL’Agence du Court Métrage 

      Sarah Momesso & Julie RoussonMarché & Festival Int’l du Court Métrage de Clermont Ferrand

      Angèle PaulinoTV5 Monde

      Anaïs PirenneFestival Int’l du Film Francophone de Namur

      Marie-Hélaine RiouREGARD - Festival Int’l du Court Métrage au Saguenay

      Romain RollFestival Int’l du Film Fantastique de Bruxelles

      Laurent TrémeauUn Festival c’est trop court ! - Nice

      Anthony TrihanNext Film Distribution

      Hélène VayssièresARTE France

      Access type

      Registrations closed

      hour

      3pm-5pm

      place

      Plage des Palmes

      Talk

      Market, Selection, Lab: match the right one!
      Market, Selection, Lab: match the right one!

      Matthieu Darras - TorinoFilmLab

      Maike Mia Höhne - Berlinale

      Anne Parent - Clermont-Ferrand Int'l Short Film Festival & Market

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      4pm-5pm

      place

      Conference Corner

      Happy Hour

      Short Film Corner Happy Hour
      Short Film Corner Happy Hour

      Hosted by BAU & KisaKes Short Film Festival

      Access type

      Accès libre

      hour

      5pm

      place

      Meeting Area

      Screening

      Saudi Film Collection
      Saudi Film Collection

      Program of short films - Session 1

      Access type

      All badges

      hour

      5:30pm-7:30pm

      place

      Palais D, level 3

    • 15 May 2018

      Breakfast

      Short Film Corner Breakfast
      Short Film Corner Breakfast

      Arya Su Altioklar - Kisakes Short Film Festival

      Nesim Bencoya - Int’l Antalya Film Festival

      Eugénie Bottereau - Italian Short Film Center / Torino Short Film Market

      Tiziana Ciancetta - Alpe Adria Cinema - Trieste Film Festival

      Emilie Dubois - Origine Films

      Martina Fiorellino - Premium Films

      Marcin Luczaj - New Europe Film Sales

      Anna Macdonald - London Film Academy

      Sydney Neter - SND Films

      William Page - FilmDoo

      Carter PilcherSHORTS TV

      Liliana Rodriguez - Palm Springs Int’l Film Festival

      Nina Rodriguez - Guanajuato Int’l Film Festival

      Julian Ross - Int’l Film Festival Rotterdam

      Sigrid Saag - Estonian Film Institute

      Jaimee Skippon-Volke - Byron Bay Int'l Film Festival

      Sergej Stanojkovski - AVVANTURA Festival & Matchmaking Forum

      Enrico Vannucci Venice Film Festival / Torino Short Film Market

      Miriam Yacoubi - Seattle Int’l Film Festival

      Kim Yutani - Sundance Film Festival

      Access type

      Registrations closed

      hour

      9am-11am

      place

      Terrasse du Festival

      Talk

      Masterclass: Bertrand Bonello
      Masterclass: Bertrand Bonello

      Bertrand Bonello - Director, Writer and Composer - President of the Cinefondation and Short Films Jury

      Masterclass moderated by :

      Renan Cros - Journalist Cinemateaser, Popopop (France Inter), Stylist Magazine, Trois Couleurs

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      11am-noon

      place

      Conference Corner

      Screening

      Japan Shorts
      Japan Shorts

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      11:30 am-1:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Screening

      Saudi Film Collection
      Saudi Film Collection

      Program of short films - Session 2

      Access type

      All badges

      hour

      11:30am-1:30pm

      place

      Palais H, level 3

      Screening

      Campus MovieFest Shorts
      Campus MovieFest Shorts

      Program of short films - Session 1

      Access type

      All badges

      hour

      1:30pm-3:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Workshop

      Helping Hand workshop
      Helping Hand workshop

      Laurence De Bourbon - OCS
      (Sales & Acquisitions)

      Lucie De Rohan-Chabot - Maneki Films / Full House
      (Festivals Strategy)

      Inga Diev - Ouat Media
      (Distribution)

      Jonathan Hazan - Les Films du Cygne
      (From Short to Feature)

      Sydney Neter - SND Films
      (Distribution)

      Franz Rodenkirchen - TorinoFilmLab / solace23
      (From Short to Feature)

      Access type

      Registrations closed

      hour

      1:30pm-4pm

      place

      Conference Corner

      Screening

      Made in Algeria
      Made in Algeria

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      2pm-4pm

      place

      Palais G, level 3

      Talk

      Raising money and returning it to investors
      Raising money and returning it to investors

      Matthew Helderman - BondIt Media Capital / Buffalo8 Productions

      Luke Taylor - BondIt Media Capital / Buffalo8 Productions

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      2pm-3:30pm

      place

      Conference Corner

      Talk

      Short Film: what do they expect?
      Short Film: what do they expect?

      Isabelle Fauvel - Initiative Film

      Fabian Gasmia - DetailFilm

      Mike Plante - Sundance Film Festival

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      4pm-5pm

      place

      Conference Corner

      Happy Hour

      Short Film Corner Happy Hour
      Short Film Corner Happy Hour

      Hosted by Campus MovieFest

      Access type

      Free access

      hour

      5pm

      place

      Meeting Area

    • 16 May 2018

      Breakfast

      Short Film Corner breakfast
      Short Film Corner breakfast

      Agusti Argelich - TV3 Television de Catalunya

      Jeffrey Bowers - Vimeo Staff Picks

      Zita Carvalhosa - Sao Paulo Int’l Short Film Festival

      Salvo Cutaia & Greta Fornari - Lights On

      Anna Demianenko - CineSud

      ​Pierre Garnier & José Revault 7ème Lune - Rennes Int’l Short Film Festival

      Yvonne Grzenkowicz - Animation Nights New York

      Margot Hervée - MUBI

      Sarah Hoch - Guanajuato Int’l Film Festival

      Wouter Jansen - Some Shorts

      Stefan Laudyn - Warsaw Film Festival

      Marija Milovanovic - VIS - Vienna Shorts

      Derry O’Brien - Network Ireland TV

      Mike Plante - Sundance Film Festival

      Madeline Robert - Visions du Réel

      Simon YoungSHORTS TV

      Access type

      Registrations closed

      hour

      9am-11am

      place

      Terrasse du Festival

      Workshop

      Truth or Dare
      Truth or Dare

      Jason Anderson - TIFF (Toronto Int’l Film Festival)

      Violeta Bava - BAFICI (Buenos Aires Int’l Independant Film Festival) / Ruda Cine

      Ron Dyens - Sacrebleu Productions

      Pascale Faure - Canal+

      Isabelle Fauvel - Initiative Film

      Alice Kharoubi - Festival de Cannes

      Danny Lennon - Prends ça court!

      Romain Le Vern - Choas Reigns

      Hakim Mao - Initiative Film

      Nico Marzano - Institute of Contemporary Arts London / FRAMES of REPRESENTATION Film Festival

      Raymond Phathanavirangoon - Peanut Pictures

      Bruno Quiblier - Base-Court / Locarno Int’l Film Festival

      Wim Vanacker - NISI MASA

      Hédi Zardi - LUXBOX

      Access type

      Registrations closed

      hour

      10am-noon

      place

      Workshop Corner

      Talk

      Comedians: the Do's and Don'ts
      Comedians: the Do's and Don'ts

      Follow the steps from the Book to the audition

      Richard Cook
      - Agent, The Lisa Richards Agency

      Mathilde Snodgrass - Casting Director, ARDA / CSA

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      11am-12pm

      place

      Conference Corner

      Screening

      Griffith Film School 2018 Showcase
      Griffith Film School 2018 Showcase

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      11:30am-1:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Screening

      Shortcuts to Qatar
      Shortcuts to Qatar

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      1:30pm-3:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Workshop

      Helping Hand workshop
      Helping Hand workshop

      Olivier Chantriaux - Filmo
      (From Short to Feature)

      Mona Deeley - BBC Arabic TV
      (Sales & Acquisitions)

      Yvonne Grzenkowicz - Animation Nights New York
      (Animation : the necessity of Network)

      Wouter Jansen - Some Shorts
      (Festivals Strategy)

      Kasia Karwan - The Moonshot Company
      (From Short to Feature)

      François Morisset - Salaud Morisset
      (Distribution)

      Access type

      Registrations closed

      hour

      1:30pm-4pm

      place

      Workshop Corner

      Screening

      Diversity in Cannes - Global Woman of Color in Film
      Diversity in Cannes - Global Woman of Color in Film

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      1:30pm-3:30pm

      place

      Palais H, level 3

      Screening

      Le Groupe ESRA présente
      Le Groupe ESRA présente

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      3:30pm-5:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Talk

      Film Distribution: to stream or not to stream?
      Film Distribution: to stream or not to stream?

      Cord Dueppe - interfilm Berlin

      Sam Morrill - Vimeo Staff Picks

      Talk moderated by :

      Danny Lennon - Prends ça Court!

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      4pm-5pm

      place

      Conference Corner

      Happy Hour

      Short Film Corner Happy Hour
      Short Film Corner Happy Hour

      Hosted by Vimeo
      Annoucement of the Vimeo Staff Picks' contest Laureate

      Access type

      Free access

      hour

      5pm

      place

      Meeting Area

    • 17 May 2018

      Talk

      FOCUS COPRO' - Pitch Sessions
      FOCUS COPRO' - Pitch Sessions

      Presentation of the 5 first feature film projects -

      Felipe Galvez - THE SETTLERS (Chili)
      Production Company: QUIJOTE FILMS

      Flurin Giger - THE LAST FIELD (Switzerland)
      Production Company: LETTERBOX COLLECTIVE

      Fisnik Maxhuni - SYZYGY (Switzerland, Kosovo)
      Production Company: ALVA FILM

      Nicolas Pacó​ - LOS GARCIA (Spain)
      Production Company: MAMUTT

      Sylvain Robineau - SABINE (France)
      Production Company: FILMO

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      9:45am-11:30am

      place

      Conference Corner

      Screening

      Campus MovieFest Shorts
      Campus MovieFest Shorts

      Program of short films - Session 2

      Access type

      All badges

      hour

      11:30am-1:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Screening

      Cinesud Shorts - New Dutch Talent
      Cinesud Shorts - New Dutch Talent

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      1:30pm-2:30pm

      place

      Palais F, level 3

      Screening

      Animation Nights New York 2018
      Animation Nights New York 2018

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      1:30pm-3:10pm

      place

      Palais H, level 3

      Talk

      On the road to Feature!
      On the road to Feature!

      Vladimir de Fontenay - Director

      Wanuri Kahiu - Director

      Talk moderated by :

      Dominique Welinski - Producer, DWLa Factory

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      4pm-5pm

      place

      Conference Corner

      Happy Hour

      Short Film Corner Happy Hour
      Short Film Corner Happy Hour

      Hosted by Guanajuato Int'l Film Festival

      Access type

      All badges

      hour

      5pm

      place

      Meeting Area

      Screening

      Creative Minds Shorts
      Creative Minds Shorts

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      5:30pm-8:30pm

      place

      Palais H, level 3

    • 18 May 2018

      Breakfast

      Short Film Corner Breakfast
      Short Film Corner Breakfast

      Judith AbitbolShortcuts

      Intishal Al Timimi - El Gouna Film Festival

      Jason Anderson - TIFF – Toronto Int’l Film Festival

      Grégory Audermatte - ARTE France

      Anaïs Colpin - MANIFEST

      Mona Deeley - BBC Arabic TV

      Wim De Witte - Film Fest Gent

      Inga Diev - Ouat Media

      Cord Dueppe - interfilm Berlin

      Pascale Faure - Canal+

      Patrizia GioffrèAlpe Adria Cinema - Trieste Film Festival

      François Morisset - Salaud Morisset

      Ina Pira - Vimeo Staff Picks

      Bruno Quiblier - Base-Court / Festival Int’l du Film de Locarno

      Emily San Pedro - Pacific Voice Inc. & Short Shorts Film Festival & Asia

      Karel Spesny Prague International Film Festival            

      Millan Vazquez - FREAK Independant Film Agency

      Stine Wangler - Kurzfilm Agentur Hamburg

      Access type

      Registrations closed

      hour

      9am-11am

      place

      Terrasse du Festival

      Screening

      THE OFFICIAL SCREENING
      THE OFFICIAL SCREENING

      THE SHORT FILMS IN COMPETITION

       

      GABRIEL by Oren Gerner - France - 15'

      JUDGEMENT by Raymund Ribay Gutierrez - Philippines - 15’

      CAROLINE by Logan George & Celine Held - USA - 12’

      TARIKI (Umbra) by Saeed Jafarian - Iran - 15’

      III by Marta Pajek - Poland - 12’

      DUALITY by Masahiko Sato, Genki Kawamura, Yutaro Seki, Masayuki Toyota, Kentaro Hirase - Japan - 14’

      ON THE BORDER by WEI Shujun - China - 15'

      ALL THESE CREATURES by​ Charles Williams - Australia - 13’

      Access type

      Badges & invitation

      hour

      11am-1pm

      place

      Salle Debussy

      Screening

      Romanian Short Waves 2018
      Romanian Short Waves 2018

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      3pm-5pm

      place

      Palais F, level 3

      Talk

      MEET THEM!
      MEET THEM!

      THE SHORT FILM DIRECTORS SELECTED IN OFFICIAL COMPETITION

      Oren Gerner - GABRIEL

      Raymund Ribay Gutierrez - JUDGEMENT

      Logan George, Celine Held - CAROLINE

      Saeed Jafarian - TARIKI (Ombre)

      Marta Pajek - III

      Masahiko Sato, Genki Kawamura, Yutaro Seki, Masayuki Toyota, Kentaro Hirase - DUALITY

      WEI Shujun - ON THE BORDER

      Charles Williams - ALL THESE CREATURES

       

      Access type

      Free access (upon seats available)

      hour

      4pm-5pm

      place

      Conference Corner

      Happy Hour

      Short Film Corner Happy Hour
      Short Film Corner Happy Hour

      Hosted by Campus MovieFest

      Access type

      Free access

      hour

      5pm

      place

      Meeting Area

      Screening

      Creative Minds Screening Showcase
      Creative Minds Screening Showcase

      Program of short films

      Access type

      All badges

      hour

      8:30pm-10:30pm

      place

      Olympia 2

    Share

    Short Film Corner 22.03.17

    2018 Program

    Find out all the 2018 Short Film Corner events!

     

     

    ...
    Separate addresses with a comma * Required fields

    Under French law n° 78-17 of 6 January 1978, modified relating to data processing, files, and liberties, internet users have the right to oppose (art. 38 of the law), access (art. 39 of the law), and amend and delete (art. 40 of the law) data concerning them. To exercise these rights, the internet user must contact: Direction juridique OGF, 31 rue de Cambrai 75946 PARIS cedex 19, or the following email address informatiqueetlibertes.dj@ogf.fr, accompanied by a copy of proof of identification. <br> OGF has declared the above files to the CNIL, registered under the n° 1607719.

    By continuing your browsing on our sites, you agree to the installation and use of cookies on your post, especially for promotional and / or advertising purposes, in accordance with our privacy policy.